Szukasz ubezpieczenia grupowego na życie lub prywatnej opieki medycznej dla swoich pracowników, ale w gąszczu ofert nie potrafisz stwierdzić, który z produktów będzie dla Ciebie najkorzystniejszy? Zobacz, jak pomoże Ci broker ubezpieczeniowy – poznaj 5 faktów o działalności brokera ubezpieczeniowego, z których mogłeś nie zdawać sobie sprawy.
1. Broker ubezpieczeniowy to nie agent ubezpieczeniowy – działa w imieniu klienta
Terminy „broker ubezpieczeniowy” i „agent ubezpieczeniowy” często są mylnie utożsamiane. Być może również Ty, mając na myśli agenta ubezpieczeniowego, mówisz „broker ubezpieczeniowy”. Brokerzy ubezpieczeniowi działają wyłącznie na rzecz swoich klientów – reprezentują ich interesy. Oznacza to, że są w pełni niezależni od firm ubezpieczeniowych. Tego komfortu nie ma agent ubezpieczeniowy – on działa dla konkretnego ubezpieczyciela. Co to oznacza dla Ciebie, jako klienta?
Korzystając z pomocy brokera ubezpieczeniowego, możesz znaleźć najkorzystniejszą ofertę wybranego ubezpieczenia – grupowego na życie czy opieki medycznej przy najmniejszym wkładzie finansowym. Broker ubezpieczeniowy dokładnie przeanalizuje Twoje potrzeby, a dopiero później wskaże rozwiązanie w postaci konkretnego produktu ubezpieczeniowego. Dla Ciebie – jako klienta – jest to duża oszczędność czasu, zwłaszcza gdy nie masz wiedzy o ubezpieczeniach i nie jesteś na bieżąco z ofertami towarzystw ubezpieczeniowych.
Czy wiesz, że aby zostać brokerem ubezpieczeniowym, trzeba uzyskać specjalne zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego? Ustawa o pośrednictwie ubezpieczeniowym zobowiązuje brokerów ubezpieczeniowych również do tego, aby wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania swojego zawodu.
Kto korzysta ze wsparcia brokera ubezpieczeniowego? Chociaż najczęściej są to firmy, korporacje i różnego rodzaju instytucje, to żaden broker nie zamyka się na obsługę klientów indywidualnych.
2. Jednym z zadań brokera ubezpieczeniowego jest negocjowanie warunków ubezpieczenia
Broker ubezpieczeniowy reprezentuje Ciebie – swojego klienta – przed ubezpieczycielem. Z reguły ten punkt oferty brokera interesuje szczególnie firmy czy instytucje. Takie podmioty są klientem wymagającym – nie mogą skorzystać ze standardowych ofert, gdyż te nie spełniają ich specyficznych potrzeb. Jeżeli prowadzisz firmę produkcyjną lub interesuje Cię grupowe ubezpieczenie na życie dla pracowników, to wsparcie brokera będzie nieocenione, gdyż będzie on w Twoim imieniu negocjował warunki ubezpieczenia.
Aby broker ubezpieczeniowy mógł negocjować z ubezpieczycielem, musi zapoznać się ze specyfiką działalności klienta. W uproszczeniu proces ten wygląda następująco:
- Broker mapuje ryzyka występujące w firmie, niezależnie od formy prowadzenia działalności przez klienta (osoba prawna, jednoosobowa działalność gospodarcza).
- Korzystając ze swojej wiedzy, broker negocjuje zapisy umowy ubezpieczenia z towarzystwem ubezpieczeniowym.
- Klient otrzymuje rekomendowany produkt – ma szansę skorzystać z ochrony ubezpieczeniowej, której potrzebuje i która jest dostosowana do jego indywidualnych potrzeb.
Samodzielna modyfikacja ubezpieczeń z reguły jest niemożliwa. Większość firm ubezpieczeniowych nie jest skłonna bez udziału podmiotu wyspecjalizowanego dokonywać czasochłonnych zmian choćby w treści standardowych umów ubezpieczeń. Te czynności są zarezerwowane właśnie dla brokerów ubezpieczeniowych.
3. Zawód brokera ubezpieczeniowego zobowiązuje do ochrony klienta przed niekorzystnym OWU
Tekst OWU, czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, nieprzypadkowo jest uznawany za jeden z najważniejszych dokumentów – to właśnie w nim szczegółowo ustalone są warunki ochrony ubezpieczeniowej, w tym wyłączenia. Broker, będąc pośrednikiem ubezpieczeniowym, może negocjować w imieniu swojego klienta korporacyjnego znajdujące się w OWU zapisy. Rezultatem negocjacji jest produkt idealnie skrojony i zaaranżowany do potrzeb klienta. W konsekwencji również interesy klienta są prawidłowo chronione – może on mieć pewność, że zapłacona składka zapewni mu odszkodowanie w razie wystąpienia szkody.
Z raportu KNF „Raport o stanie rynku brokerskiego w 2019 roku“ wynika, że na koniec 2019 r. w Polsce było zarejestrowanych 1458 brokerów. Rosną też ich przychody z tytułu prowizji otrzymywanych od firm ubezpieczeniowych. To najlepiej świadczy o tym, że klienci coraz częściej dostrzegają efekty pracy brokerów.
Broker ubezpieczeniowy na rynku ubezpieczeniowym jest specjalistą w zakresie ubezpieczeń. Doskonale orientuje się on w konstrukcji umów ubezpieczenia i wie, na jakie informacje w OWU należy zwrócić uwagę. Z tego względu może on szybko doradzić klientowi i ustrzec go przed zakupem polisy, która nie będzie wystarczającym zabezpieczeniem.
Chcesz, aby broker ubezpieczeniowy znalazł dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę? Pamiętaj, że ten specjalista odpowie na wszystkie Twoje pytania. Jeżeli masz wątpliwości, gdyż niektóre z zapisów czy klauzul OWU są dla Ciebie niejasne, pytaj – broker rozwieje Twoje wątpliwości i prostym językiem objaśni żargon.
4. Broker nie otrzymuje od klienta wynagrodzenia z tytułu wykonywania działalności brokerskiej
Być może jest to dla Ciebie zaskoczenie. Logicznym mogłoby się wydawać, że skoro broker reprezentuje zgłaszających się do niego klientów, to właśnie oni płacą za jego usługi. Jest jednak inaczej – wynagrodzenie brokera pokrywają towarzystwa ubezpieczeniowe, które wypłacają mu tzw. kurtaż (prowizja uzależniona od wysokości składki np. ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej opłaconej przez klienta). To jeszcze jeden powód, dla którego nie warto odrzucać oferty brokera.
Brokerzy ubezpieczeniowi z reguły specjalizują się w sprzedaży określonych segmentów ubezpieczeń. Q Broker szczególnie mocno działa na rzecz klientów zainteresowanych ubezpieczeniami na życie, medycznymi i flotowymi. Obsługujemy głównie firmy z branży produkcyjnej i handlowej, samorządy i jednostki budżetowe.
Jeżeli nie znasz rynku ubezpieczeń, to wsparcie ze strony brokera będzie najlepszym rozwiązaniem. W ten sposób będziesz mógł skorzystać z ochrony ubezpieczeniowej dostosowanej do swoich potrzeb. Dzięki temu, że doradztwo świadczone przez specjalistów będzie dla Ciebie bezpłatne, nie musisz obawiać się dodatkowych kosztów związanych z korzystaniem z produktów ubezpieczeniowych.
5. Broker ubezpieczeniowy pomoże Ci zlikwidować szkodę z posiadanej polisy
Zawód brokera przewiduje, że praca tego specjalisty wykracza daleko poza poszukiwanie ubezpieczeń czy przeprowadzanie ocen ryzyka dla klienta – do jego obowiązków należy też obsługa posprzedażowa. Dysponując pełnomocnictwem, ubezpieczeniowy broker w imieniu swojego klienta czuwa nad procesem likwidacji szkód. Standardowo likwidacja szkody wymaga zgłoszenia jej ubezpieczycielowi, a następnie dostarczenia wymaganych dokumentów. Korzystając z pracy brokera, możesz liczyć na:
- Profesjonalną likwidację szkody. Broker ma ogromną wiedzę praktyczną w zakresie likwidacji szkód w ramach produktów ubezpieczeniowych. Oznacza to, że np. otrzymasz samochód zastępczy na czas naprawy swojego pojazdu.
- Szybką wypłatę odszkodowania. Brokerzy wiedzą, jakich dokumentów towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają do likwidacji szkód. W rezultacie mogą je przesłać już w momencie zgłoszenia szkody. To z kolei korzystnie przekłada się na termin wypłaty odszkodowania.
- Kwotę odszkodowania, która będzie adekwatna, czyli będzie rekompensować szkodę. Standardowo osoby fizyczne są na gorszej pozycji – firma ubezpieczeniowa dysponuje zasobami i wsparciem specjalistów, co z kolei często prowadzi do przypadków zaniżenia odszkodowania.
Oferta brokerów ubezpieczeniowych nie sprowadza się zatem do znalezienia korzystnej umowy ubezpieczenia – broker wykonuje na rzecz klienta więcej czynności. To właśnie kompleksowość usług świadczonych przez brokera sprawia, że klienci mogą być pewni najlepszej ochrony.
*
Poszukujesz ubezpieczenia i chciałbyś skorzystać ze wsparcia brokera ubezpieczeniowego? Skorzystaj z naszej oferty – skontaktuj się z nami telefonicznie lub napisz e-mail.