Ubezpieczenia medyczne w miejscu pracy nie są już domeną wyłącznie dużych firm i korporacji – w ostatnich latach ich potencjał coraz częściej dostrzegają również niewielkie przedsiębiorstwa. Zastanawiasz się nad wdrożeniem ubezpieczenia zdrowotnego w swojej firmie? Poznaj 5 najważniejszych korzyści takiego kroku.
1. Grupowe ubezpieczenie zdrowotne to pozapłacowy czynnik motywacyjny
Pandemia COVID-19 nie zmieniła szczególnie trendów, gdy mowa o liście najbardziej pożądanych wśród pracowników benefitów. Z raportu „Przyszłość wellbeingu i benefitów pracowniczych – nowe porządki!” opracowanego przez firmę Activy wynika, że 73,3 proc. pracowników liczy na prywatny pakiet medyczny w miejscu pracy. Oferując dodatkową opiekę medyczną swojemu zespołowi, odpowiadasz na jego potrzeby.
Dlaczego tak wiele osób aktywnych zawodowo oczekuje dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego w miejscu pracy? Głównym powodem jest ograniczony dostęp do świadczeń medycznych w NFZ. Mimo że odprowadzane przez Ciebie – jako pracodawcę – składki do ZUS dają pracownikom prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w ramach NFZ, to terminy (zwłaszcza do lekarzy specjalistów) są odległe. To w konsekwencji jeszcze bardziej zwiększa atrakcyjność benefitu w postaci wykupienia grupowego ubezpieczenia zdrowotnego dla pracowników.
Grupowe ubezpieczenie zdrowotne może zapewniać ochronę nie tylko pracownikowi, ale również obejmować członków rodziny. To korzystnie przekłada się na poczucie bezpieczeństwa pracownika – zyskuje on solidne zabezpieczenie socjalne. Do tego warto dodać, że dziś grupowe ubezpieczenia medyczne są bardzo zróżnicowane. Jako pracodawca możesz wybrać taki produkt, który spełni kluczowe oczekiwania wszystkich zatrudnionych i w rezultacie zapewni im pożądaną ochronę ubezpieczeniową.
2. Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne to szansa na niższą absencję w pracy
Absencja wśród zatrudnionych to duże wyzwanie dla pracodawców. Nieobecność pracownika z powodu choroby oznacza konieczność przeorganizowania pracy – jego obowiązki trzeba podzielić między współpracowników. Z kolei dodatkowe obciążenie pozostałej części zespołu – zwłaszcza przez dłuższy czas – negatywnie wpływa na jego motywację. To kolejny powód, dla którego zapewnienie prywatnej opieki zdrowotnej pracowników to korzyść dla całej firmy. Korzystanie przez zatrudnionych z takich świadczeń może realnie może to wpłynąć na zmniejszenie absencji w pracy.
Jak wynika z raportu przygotowanego przez ZUS, w 2020 r. zarejestrowano 24,2 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Oznacza to, że w Polsce w podanym okresie było 296,9 mln dni absencji chorobowej. Tymczasem dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej to:
- Szybki dostęp do lekarzy z różnych dziedzin. Pracownik, który może zgłosić się do lekarza bez kolejki, niemal natychmiast otrzymuje diagnozę – nie musi odliczać dni do momentu aż będzie mógł skorzystać z usług medycznych finansowanych przez NFZ.
- Dzięki przeprowadzeniu niemal natychmiast niezbędnych badań i wdrożeniu zaleceń otrzymanych od lekarza, pracownik szybciej wraca do zdrowia i pracy.
- W wielu przypadkach brak konieczność korzystania ze zwolnienia lekarskiego, gdyż pracownik może na bieżąco kontrolować stan swojego zdrowia, wykorzystując wizyty kontrolne i wykonując zestawy rekomendowanych badań.
Wykorzystując ubezpieczenie zdrowotne, możesz realnie obniżyć liczbę zwolnień od lekarzy w swojej firmie. Jednocześnie uniezależniasz swoich podwładnych (lub również ich rodziny) od ubezpieczenia zdrowotnego ZUS i ponoszenia dużych kosztów tytułem opłacenia prywatnej wizyty u lekarza.
3. Firmy oferujące dostęp do prywatnej opieki medycznej są postrzegane przez pracowników jako atrakcyjne
Pozyskanie merytorycznych i lojalnych pracowników nie jest sprawą prostą, szczególnie w czasie niskiego bezrobocia. Jako pracodawcę interesuje Cię, aby Twoja firma była postrzegana jako atrakcyjne miejsce pracy? Pomóc w tym może Ci oferowanie grupowego ubezpieczenia zdrowotnego. Ten pozapłacowy benefit pracowniczy pozwala zatrzymać w firmie kluczowych dla jej istnienia na rynku specjalistów. Aby jednak tak się stało, zakres ochrony ubezpieczenia medycznego powinieneś omówić z podwładnymi.
Nie wszyscy pracownicy oczekują wyłącznie dostępu do prywatnych świadczeń zdrowotnych (lekarzy specjalistów) – niektórych może interesować choćby ubezpieczenie na życie. Jeżeli prowadzisz niewielką firmę, to najlepiej, aby pracownicy mogli zgłosić swoje propozycje. Dopiero wśród nich należy wybrać te, które odpowiadają większości. Inaczej mówiąc, temat dotyczący zakresu ubezpieczenia powinien zostać przedyskutowany przed wykupieniem dostępu do opieki medycznej.
Rozważ też zapewnienie opieki zdrowotnej nie tylko pracownikom – dostęp do lekarza (świadczeń i usług medycznych) mogą mieć też ich rodziny. Co istotne, prywatne ubezpieczenia medyczne mogą być Twoim kosztem. Inaczej mówiąc, zakupione ubezpieczenia (składkę) możesz zaliczyć do firmowych kosztów. Z tego tytułu nie musisz spodziewać się żadnych konsekwencji prawnych, o ile wskażesz związek będzie ubezpieczeniem zdrowotnym a zachowaniem źródła przychodu.
4. Wdrożenie ubezpieczenia zdrowotnego w firmie to mniejsza rotacja pracowników
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne może pomóc nie tylko przy rekrutacji do zespołu specjalistów i ich utrzymaniu, ale również w zmniejszeniu ich rotacji (fluktuacji). Jako pracodawca z pewnością wiesz, że rekrutowanie nie oznacza wyłącznie kosztów w wymiarze czasowym. Zgłoszenia należy przejrzeć, a następnie umówić się z wybranymi kandydatami na rozmowy czy wykonanie zadań praktycznych. To oznacza konkretne wydatki. Tymczasem, jak pokazują wyniki różnych badań, utrzymanie pracownika jest tańsze niż jego znalezienie i rekrutacja.
Dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej może być dla pracownika (i jego rodziny) na tyle atrakcyjny, że postanowi on związać się z Twoją firmą na dłużej. Z kolei składki na grupowe ubezpieczenie medyczne możesz finansować z własnych środków lub mogą w nich partycypować pracownicy. Drugie rozwiązanie znajduje zastosowanie najczęściej wówczas, gdy prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym są objęte rodziny poszczególnych pracowników.
Każdego pracodawcę interesuje stworzenie silnego i lojalnego zespołu. Przykładając uwagę do kwestii zdrowia pracowników (dając im dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej), możesz szybko osiągnąć swój cel. To z kolei pozwoli Ci również w pełni skoncentrować się na budowie przewagi konkurencyjnej – nie będziesz musiał zajmować się kwestiami rekrutacji aż do momentu, gdy konieczne będzie poszerzenie zespołu o kolejnych specjalistów.
5. Dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej to wyraz dbałości o pracownika
Trend tworzenia miejsc pracy przyjaznych pracownikom jest wciąż silny. Z jednej strony pracodawcy starają się wdrożyć zasady work-life balance, z drugiej strony rośnie zainteresowanie niestandardowymi benefitami. Opłacanie składki obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego nie jest dziś już wystarczające – chcąc zyskać przychylność podwładnych i wyróżnić się na rynku, pracodawcy coraz częściej oferują im dodatkowe korzyści. Jednym z nich jest właśnie oferowanie dostępu do usług medycznych w ramach prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych.
Korzystając z pakietu medycznego, możesz zyskać status pracodawcy, który dba o zdrowie członków swojego zespołu. Pakiet medyczny może być też początkiem wdrażania w firmie różnych świadczeń czy dodatków, których celem będzie np. zwiększenie aktywności fizycznej pracowników.
*
Interesuje Cię propozycja grupowego ubezpieczenia zdrowotnego dla firm? Skontaktuj się z nami – przedstawimy Ci ofertę atrakcyjne ubezpieczenie medyczne, dzięki któremu zyskasz w oczach pracowników i stworzysz przyjazne pracownikom miejsce pracy.