Ryzyka dewastacji w polisach majątkowych

Oceń pierwszy

Ryzyko wandalizmu/dewastacji jest jednym z pierwszych elementów, na które zwracamy uwagę, analizując polisy naszych klientów.

Ochrona w zakresie dewastacji – co warto wiedzieć?

Ochronę z tytułu dewastacji często kojarzymy z ubezpieczeniem kradzieżowym. Sam fakt ubezpieczenia mienia od kradzieży nie daje nam jednak ochrony w zakresie dewastacji.

Kiedy wskazujemy sumę ubezpieczenia mienia od kradzieży z włamaniem oraz rabunku, ustalamy limit, do którego ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność za samo skradzione mienie. Możemy sobie jednak wyobrazić, że w trakcie kradzieży zniszczeniu ulegną inne składniki majątku. Może dojść do uszkodzenia regałów, maszyn, urządzeń, wyposażenia, oszklenia, środków obrotowych. To wszystko może spowodować większą szkodę niż samo skradzione mienie.

 Brak klauzuli dewastacji oznacza odmowę wypłaty odszkodowania w tym zakresie.  

graffiti

Definiowanie dewastacji/wandalizmu przez wybranych ubezpieczycieli

Compensa

Wandalizm/Dewastacja – rozmyślne zniszczenie lub uszkodzenie ubezpieczonego mienia przez osobę trzecią, z wyłączaniem graffiti 

InterRisk:

Wandalizm (dewastacja) – umyślne zniszczenie lub uszkodzenie mienia przez osobę trzecią, 

Powyższe definicje wskazują na różnicę dotyczącą zakresu ochrony w ramach dewastacji. W definicji Compensy graffiti wyłącza się z ochrony. W InterRisk nie ma takiego wyłączenia w definicji tego pojęcia.

Mogłoby się zatem wydawać, że zakres ochrony w ramach dewastacji jest szerszy w InterRisk. W rzeczywistości trzeba jednak dokładnie przeanalizować warunki ubezpieczyciela. 

W dalszej części OWU InterRisk-u odnajdujemy poniższe wyłączenie odpowiedzialności  

Ochroną ubezpieczeniową InterrRisk nie są objęte szkody: 

(…) 16) powstałe wskutek graffiti, zanieczyszczenia, zabrudzenia, odkształcenia, zarysowania, pęknięcia, odbarwienia lub odpadnięcia części ubezpieczonych przedmiotów, chyba że przyczyną ich wystąpienia było objęte ochroną ubezpieczeniową zdarzenie losowe 

Nie oznacza to jednak, że ryzyko graffiti nie jest możliwe do ubezpieczenia. Ochrona może uwzględniać także odpowiedzialność w tym zakresie, przy czym wymaga to dodatkowego zapisu na polisie. Dlatego wsparcie brokera w negocjacjach z ubezpieczycielem okazuje się bardzo pomocne.

Doświadczony broker wie, jakie zapisy u jakiego ubezpieczyciela należy dodatkowo uwzględnić w postanowieniach szczególnych, a jakie po prostu dodać standardowymi klauzulami.

Ryzyka dewastacji w polisach majątkowych- Na co warto zwrócić uwagę?

Przy ubezpieczeniu dewastacji należy zwrócić uwagę, by limit dla tego ryzyka był odpowiednio dobrany. Jeśli potencjalna szkoda, którą mogą wyrządzić osoby trzecie może być wysoka, należy to uwzględnić w polisie, wskazując odpowiednią sumę ubezpieczenia.

Jeśli przykładowo ktoś przewróci regały magazynowe, to oprócz uszkodzeń samych regałów może dojść do znaczącej szkody w przechowywanych środkach obrotowych lub mieniu osób trzecich. Nawet jeśli znajdziemy sprawcę, nie musi to oznaczać, że będzie on w stanie pokryć szkodę finansową, jaka powstała w majątku firmy. Dlatego też, ubezpieczając majątek, powinniśmy zadbać o to, by ochrona obejmowała także i takie przypadki szkód. Polecamy również zapoznać się z naszym artykułem na temat wyboru ubezpieczenia mieszkania.

Jeśli szukasz obsługi ubezpieczeń grupowych w szerokim zakresie i na najwyższym poziomie, możesz na nas liczyć. Zajmujemy się klientem profesjonalnie i kompleksowo. Pomagamy także w trakcie trwania ubezpieczenia. Zarówno w obsłudze administracyjnej, pilotowaniu rozliczenia i płatności oraz, co ważne, w egzekwowaniu należnych świadczeń dla pracowników.

To wszystko oferujemy Twojej firmie, ponieważ znamy się na rzeczy i jesteśmy „ZAWSZE PO TWOJEJ STRONIE”.

 

PIOTR KACZOROWSKI, BROKER UBEZPIECZENIOWY

Powiązane wpisy:

Qmam Życie

Zapisz się do newslettera „Qmam Życie” i bądź na bieżąco w tematyce ubezpieczeń zdrowotnych i grupowych. Dzięki naszym artykułom oszczędzisz czas i pieniądze.